Parfüm, kokulu esans yağlar, aromatik karışımlar ve çeşitli kimyasal maddelerden yapılan karışımlardır. İnsan vücudunda, nesnelerde ve ortamlarda güzel koku vermek amacıyla kullanılır. . Esans yağı, pahalı bir parfüm hammaddesidir. Bitki özlü yağlar çiçeklerden ve bitkilerden, bazı işlemlerinden geçirilerek, kokunun kalıcı olması için içine bazı hammaddeler ilave edilmesi ile birlikte konsantre esans yağı elde edilmiş olur. Bu sebeple bazı esanslar, çok yüksek ücretlere satılmaktadır. Açık parfümlerde orjinal parfümler gibi aynı yöntemle üretim yapılarak elde edilmektedir. Konsantre esans kullanılmaktadır. Dünyada parfüm üretimi yapan markaların büyük bir kesimi bu tip esans kullanmaktadır. Tamamen doğal hammadde kullanan yoktur.

Parfüm üretimi için fason üretim işlemi oldukça fazla tercih edilmektedir. Fason parfüm üretimi ile çeşitli pek çok parfümün üretimi yapılabilir. Bu yöntemle sayısız koku parfüm haline getirilebilir. Fason üretim ile firmalar yalnızca üretim değil şişeleme ve dolum gibi alanlarda da destek alabilirler. Üretim ve dolum aşamaları hızlı bir şekilde halledilir. Fason parfüm üretimi ile kadın ve erkekler için sık kullanılan parfümlerin üretimi yapılabilmektedir.

 

Kullanılan parfümler insanların yaşantısı, iç dünyası, beklentileri, hayata bakış açısı ve daha birçok konuda ipuçları verir. Teninizle uyumlu parfüm seçimi kadar, parfümün ne zaman kullanıldığı ve nasıl kullanıldığı da önemlidir. Zevkten zevke değişen parfümlerin gündüz kullanımı ve gece kullanımı da farklı olmalıdır. Gündüz daha hafif parfümler tercih ederken gece ise tercihinizi daha yoğun parfümlerden yana kullanarak geceye misler gibi kokan parfümünüz ile damga vurabilirsiniz. Parfüm seçimi yaparken içerisinde bulunan notalarına da dikkat etmek gerekir. Bilinç altımızı yöneten parfümlerin güzel kokusu kadar diğer bir tercih edilme sebebi ise kalıcı olmasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir